PERSONĪBAS IZAUGSMES PASAKAS UN CITI STĀSTi

Dodies ceļojumā, kas pārveido no iekšienes!

Personības izaugsmes pasakas

Personības izaugsmes pasakas ir kā sēklas, kas iesētas atvērtā sirdī lēnām aug un agri vai vēlu nes augļus. Dažreiz šie augļi ir sadziedēta sāpoša sirds, atgūta zaudēta cerība, dažreiz tās ir idejas grūtību pārvarēšanai un konkrēta rīcība, kas tām seko.

Manas personības izaugsmes pasakas izauga no divām lietām, kas kādā brīdī ļoti ietekmēja manu dzīvi – no terapeitiskajām pasakām un no “uz attīstību vērstas domāšanas” (t.s., growth mindset). Terapeitiskās pasakas atklāju, kad meklēju iespējas palīdzēt saviem bērniem viņu grūtībās, bet redzēju, ka nevaru ar viņiem runāt kā ar pieaugušajiem. Arī “growth mindset” (uz zinātniskiem faktiem pamatota pārliecība, ka mēs ļoti daudz ko varam apgūt un mainīt, ja vēlamies un ja disciplinēti strādājam) manā redzeslokā sākumā nonāca saistībā ar bērniem. Taču vēlāk atklāju, ka stāsta valodā pateiktas lietas arī pieaugušajam dažreiz ir vieglāk uztvert un arī pieaugušajam dažreiz var būt nepieciešamība atbrīvoties no melīgiem pieņēmumiem par sevi pašu un noticēt, ka viņš vai viņa var jebkurā vecumā augt, attīstīties, mainīties.

Personības izaugsmes pasakas nes sevī kādu cerību un kādu aicinājumu uz izaugsmi. Cerība nav maz, jo tā maina kaut ko mūsu sirdī, mūsu skatījumā uz realitāti. Cerības gaisotnē mēs labāk izmantojam tos resursus, kas mums katram jau ir doti. Dažreiz šādās pasakās var būt arī kādas praktiskas idejas, kuras, pielietojot dzīvē, var piedzīvot pārmaiņas.

Personības izaugsmes pasakas var pielietot kā jebkuras pasakas – tās darīs savu darbu, jo stāsta formā ietvertu informāciju mēs labāk uztveram un atceramies. Bērniem, jo īpaši, tā ir viena no viņiem dabiski saprotamajām valodām.

Taču, kā jau teicu, šīs pasakas ir kā sēkla. Rezultāts var nebūt tūlītējs. Turklāt, lai tas būtu labāks, nepieciešams labāk sagatavot augsni. Personības izaugsmes pasaku gadījumā šāda augsnes sagatavošana var būt gan lasīšana vai klausīšanās patīkamā atmosfērā, gan dalīšanās par to, kas ir vai nav uzrunājis, un kāpēc, gan dažādas papildus aktivitātes.

Tāpēc, ja vēlies, vari pasakas papildināt ar zīmēšanu, veidošanu, lomu spēlēm, utml. Varbūt tev rodas pašam savas idejas, kā padziļināt pasaku vēsti… Droši izmēģini!

Lai mazās pasaku sēkliņas bagātina Tavu ikdienu ar labām un skaistām lietām!

Vāverēns Dūda ceļ atrakcijas. Sapņi piepildās, ja tu izdari savu daļu.

Rodrigo dodas uz gadatirgu. Cik labi, ka tev ir kāds, kas tev tic.

Nekārtīgais dinozaurēns. Vienas medaļas divas puses.

Stārķu pāris meklē jaunas mājas. Pārmaiņu krīze.

Citāda dāvana. Kad apkārtējie vēl nemaz nenojauš, cik tava dāvana ir vērtīga.